Projekt “Loodusharidusliku suuna propageerimine” aitab noortel tunda, väärtustada ning hoida loodust ja arendab oskusi oma teadmisi igapäevaelus rakendada.

Loodushariduse ja -teadlikkuse vallas tehtava teavitustöö sisuks on muuta noorte ja seeläbi ka täiskasvanute väärtushinnangud loodushoidlikumaks, et ühiskond mõistaks, toetaks ja järgiks looduskaitse põhimõtteid. Loodushariduse andmine toimub läbi positiivse emotsionaalse õppe. Loodusteabe vahendamise põhieesmärk on noortele üldiste teadmiste, huvitavate faktide ja seoste, aga ka juhiste andmine looduses kohaseks käitumiseks.

Samuti on oluline looduse terviklikkuse põhimõtte ja looduse poolt pakutavate hüvede tutvustamine, et noored mõistaksid maailmas toimuvate protsesside ühtsust ning Eesti looduse ja inimese osa selles.

 

Õppeprogramm hõlmab:

1) tegevust siseruumides – loengud (linnuvaatlus, ilm, matkavarustus, loodushoid jne), loodusfilmide vaatamised, arutelud, kaardiõpe, sõlmede õpe;

2) tegevus looduses – linnuvaatlus, liikumine maastikul (metsad, rabad, veekogud) nii matkana kui ka orienteerumisena, loomade ja lindude tundmine (sh loomade jäljed, nahad, väljaheited), looduses ellujäämine (sh esmastest asjadest abivahendite valmistamine, esmaabi käepäraste vahenditega jmt).

 

Õppetegevused (loengud) toimuvad igal ajal aga praktiline tegevus toimub peamiselt koolivaheaegadel. Kaasatud on loodusharidust pakkuvad organisatsioonid ja ettevõtted.

 

Eesmärk on tõsta noorte teadlikkus kodukoha ümbruse ning Eesti loodusest.

Alaeesmärkideks on teadvustada noortele erinevaid looduses viibimise võimalusi (aktiivne liikumine, teadlik loodusressursside kasutamine), õpetada tundma topograafilise ja orienteerumiskaardi lugemist ning selle järgi liikumist, õpetada looduses käitumist, õpetada märkama ja tundma loomi, linde, taimi, vaadelda ilma). Teadustada noortele loodussäästliku eluviisi, loodushoidu ja anda ülevaade looduses ellujäämise kohta. Lähtuvalt avatud noorsootöö põhimõtete eesmärgist pakume tegevust, mis võimaldada noorel omandada oskusi ja teadmisi; tegevusi igas vanuses noortele; julgustama noori osalema ka planeerimis- ja otsustusprotsessides; toetame noori ühiskonda mõjutavate teemade mõistmisel ning julgustame noori kaasarääkima.

 

Tulemuseks on noorte suutlikus mõista loodusega seonduvat, osata hinnata, kaitsta loodust ning osata looduses mõtestatult liikuda ja tegutseda. Läbitud teemadest valmib koos noortega noortekeskusesse loodusnurk, kus kajastatud teemadest pildid, valmistatud esemed, mõtted jmt. Loodusnurk soodustab looduskeskonna loomist ning süvendab noorte teadlikust selles valdkonnas.