Ühisprojekti “Noored teevad ajalugu” 

2019. aasta sügisel tähistatati Rahvusülikooli 100. aastapäeva. Sellega seoses lükati käima Tartu Ülikooli muuseumi eestvedamisel mälestuste kogumise kampaania. Lisaks Tartu Ülikooli vilistlastele ja (endistele) töötajatele, said oma panuse anda ka need noored inimesed, kes ise ülikoolielu veel tunda saanud polnud.

Koostöös Tartu Noorsootöö Keskusega esitas TÜ muuseum üleskutse noortele vanuses 15-25 otsida, uurida ja talletada oma lähikondsete lugusid ja seiku ülikooliajast, sest just noorte pilk annab mälestustele värske värvi ja aitab üles leida ja jäädvustada noorema põlvkonna vilistlaste (kes ise lugude kirjapanemiseni ei jõua) meenutusi.

Oodatud olid erinevat laadi kaastööd – nii suuliste mälestuste üleskirjutused või salvestused kui ka fotod ja esemed, mis mingit pidi ülikooliga seotud on.

Jäädvustama oodati nii õpingute kui ka vaba ajaga seonduvad lugusid, nii endiste üliõpilaste, professorite mitteakadeemiliste töötajate mälestustekilde.

Näiteks võis küsida oma vanematelt või sugulastelt ja sõpradelt, kel ülikooliõpingud juba seljataga:

  • kuidas ja kus õpiti?
  • mida kasutati õppimisel?
  • kuidas valmistuti eksamiteks ja eksamitel vastati?
  • millised olid elamistingimused jne.

Oodatud olid nii pikemad lood kui üksikud värvikad seigad näiteks mõnest legendaarsest õppejõust või eriti rängast eksamikogemusest.

Kindlat vormi ega mahtu konkursitöö vormistamisel ei olnud, oluline oli vaid, et töös oleks kajastatud:

  • ülikooliga seotud isiku nimi, ülikoolis õppimise aeg ja eriala ning töökoht või amet, mida ta esindab praegu;
  • suuliste mälestuste talletamise puhul võimalik selge kirjeldus sündmusest või kohast, mida meenutatakse (nimed, kohad, võimalikult täpne aeg jne);
  • foto puhul: kes on fotol kujutatud isikud? (võimalikult täpne info – nimi, eriala, taust, seos foto omanikuga vm) mis on fotol veel näha? (mõni hoone või koht) Millal ja kus on foto tehtud? Kes on foto autor? Mis on foto või sellel olevate inimeste/esemete/kohtade seos ülikooliga?
  • eseme puhul: mis esemega on tegemist? (nimetus, otstarve, materjal) mis ajast või ajastust ese pärineb? Selle lugu – seos omanikuga, ülikooliga, edasine saatus

Kõik laekunud tööd vaatas läbi žürii, mis koosnes nii Tartu ülikooli ja muuseumi inimestest ja Tartu Noorsootöö Keskuse noortest. Sobivad tööd said oma koha muuseumi kogudes, värvikamaid eksponeeritakse näitusel. Kõik osalejad olid kutsutud osalema konkursi lõpuüritusele 26. oktoobril TÜ muuseumi Valges Saalis ajaloolises toomkirikus, kus tutvustati valitud töid ning auhinnati parimaid.

 

Projekti toetasid Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing ja Kultuuriministeerium.