Olen Karde Mirell Pilk, 22-aastane tartlane ja ärikorralduse eriala esimese kursuse tudeng Võrumaa Haridus- ja Tehnoloogiakeskuses. Kui astusin õppima ärikorraldust, teadsin, et soovin rohkemat kui loenguruumi ja õpikulehti – tahtsin näha, kuidas teadmised päriselt ellu ärkavad. Praktikale Tartu Noorsootöö Keskusesse jõudsin just selle mõttega – uurida, kuidas töötab avalik sektor seestpoolt, ning näha, mis toimub noorsootöö „kardinate taga“.
Minu praktika ei olnud passiivne vaatlus – see oli aktiivne sukeldumine juhtimisse, müüki ja turundusse ning klienditeenindusse. Sain sukelduda protsessidesse, mis ei olnud lihtsalt harjutused õpikust, vaid elusad ja vahetud. Turundustöö andis mulle vabaduse katsetada, pakkuda oma ideid ja anda keskuse Instagramile visuaalset värskust. Tegin kaasa TikTokide loomisel – kord kaamera ees, kord selle taga ja vahel ka muigega vastu tahtmist. Aga just need hetked õpetasidki, et loominguline julgus ja meeskonnavaim saavad koos midagi suurepärast teha.
Klienditeeninduse mooduli raames lõin küsitluse valmiva kultuurikeskuse Siuru noorteala jaoks. See ei olnud lihtsalt ülesanne – see avas mulle ukse noorte mõttemaailma. Nende ootused ja soovid panid mind mõistma, kui tähtis on päriselt kuulata ja luua midagi, mis kõnetab. Ent suurim õppetund ei tulnud Excelist ega Instagramist. See tuli inimestest.
Tartu Noorsootöö Keskuses ei tundnud ma end kordagi lihtsalt praktikandina, kes istub nurgas ja ootab ülesandeid. Mind võeti avasüli vastu – märgati, kuulati, kaasati ja pandi proovile just nii palju, kui ise valmis olin võtma. Mul oli vabadus pakkuda ideid, katsetada ja komistada – ning see, et mu mõtteid päriselt arvesse võeti, oli rohkem, kui ootasin. See usaldus ja julgus anda vastutust praktikandile oli kingitus, mida kannan endaga edasi igasse järgmisesse sammu.
Nägin, kuidas toimib meeskond, mis ei karda muutuda, kui selleks on põhjust. Kuidas sündmusi ei korraldata lihtsalt ära, vaid luuakse kogemusi. Kuidas koostada eelarvet, planeerida tegevusi ja samal ajal hoida fookuses, mis päriselt oluline – noort inimest tema unistuste ja vajadustega.
Mida ma endaga kaasa võtan? Rohkem kui oskusi – võtan kaasa julguse, enesekindluse, inspiratsiooni. Arusaamise, et avalik sektor pole lihtsalt „riigitöö“, vaid võib olla hingega loodud, innovatsioonist kantud, päriselt noori puudutav.
Negatiivseid kogemusi? Tõtt-öelda mitte. Oli päevi, mis olid pikemad ja tempokamad, aga needki panid mind kasvama. Kui üldse midagi muuta, siis ainult üht: sooviksin, et see aeg oleks veninud pisut aeglasemalt.
Kui Sina otsid praktikat, kus sa ei jää varju, vaid saad särada, õppida ja päriselt panustada – siis Tartu Noorsootöö Keskus on koht, kus praktika muutub kogemuseks. See on paik, kus usaldatakse, kus julgustatakse ja kus iga idee võib saada alguseks millelegi suurele. Kui tahad tunda, et Sinu kohalolekul on mõte – siis just see võib olla sinu lugu ootav peatükk.