Kas sul on ka selline déjà-vu* tunne, et kõik see oleks justkui olnud ja me oleks nagu mingis ringis, kus kõik algab otsast peale. Et aasta tagasi kõik algas ja nüüd jälle oleme samas kohas… Noh, miks kõik on hetkel nii nagu on .. las see jääda praegu. Proovi minuga parem koos kaasa mõelda, kuidas me saaksime midagi lahedat teha kui väga midagi teha ei tohi.
Oled kindlasti kuulnud soovitusi – mine jaluta, mine loodusesse jmt. Aga miks sa siis ei lähe? Looduses liikumine on ju vaba ja üldse mitte raskelt keeruline tegevus. Pealegi on lubatud seda teha kahekesi ja 2 meetrise vahega. Leia endale mingi kindel koht. Ka linnas on loodust. Näiteks minu kodu juures on kergliiklustee, mis kulgeb osaliselt rohealal. Ja see ei ole mitte mingi maakoht vaid linn. Tee sellest endale rutiin, sunni ennast. Kasvõi 15 minutit päevas. Hea aeg mõtteid selgeks saada. Usu mind, nii mõnigi lahendamatuna tundunud asi saab lahti harutatud. Lisaks kuula linnulaulu, jälgi looduse tärkamist või kasvõi teisi vastu jalutavaid inimesi.
Tee midagi ägedat või uut. Nüüd sa jälle mõtled, et mis asi see äge või uus asi/tegevus siis minu meelest olla võiks. Ma ütlen, mis minu meelest on äge või kasvõi minu jaoks uus. Äge on näiteks midagi oma kätega teha. Minul on selleks käsitöö – täpsemalt vanade kangaste taaskasutus. Ehk siis õmblen vanadest teksadest, kardinatest, vmt uusi asju, olgu selleks siis kasvõi patsikumm, poekott, padjakate vmt. Ideid saab näiteks Youtube´i kanalist. Mingi aeg avastasin, et olen hakanud palju kasutama ka erinevaid tööriistu – saag, kirves, akutrell, kruvikeeraja jmt. Appi, mõtled sa nüüd – täielik õudusfilm. Noh, sae, kirve ja ka noa käsitsemist õpetan ka noortekeskuse noortele. Eks ikka selle mõttega, et kuidas looduses ellu jääda (onni ehitamine, lõkke tegemine) ja kuidas ohutult matkatööriistu kasutada. Mu meelest õpetatakse noortele üldse liiga vähe kuidas tööriistu kasutada ja kuidas midagi oma käega parandada. Aga pole hullu, kui huvi, siis Ilmatsalu noortekeskuses õpime päris tihti asju parandama ja tööriistu käsitsema. Viimane uus asi minu jaoks oli näiteks läbipõlenud elektriseadme taastamine. Saladuskatte all ütlen sulle, et mul oli selleks ka isiklik juhendaja.
Kas said enda ägedaks tegevuseks inspiratsiooni? Loomulikult see ei pea olema käsitöö, see võib ju olla kas jooga, joonistamine, luuletuse kirjutamine, pilvede vaatamine. Peaasi, et proovid ja leiad enda jaoks selle uue ja ägeda tegevuse.
Mis veel … Ahjaa, noortekate juures saab ju ka noorsootöötaja juhendamisel teha ägedaid tegevusi – sport, tervis, elustiil, loodus – kõik teemad on haaratud. Aga miks mitte veelgi lahedam – tule näita noorsootöötajale (õues 2+2), mis on sinu ägedad hobid, tegevused, ekstreemsused, rahulikud tegevused … Või mida uut oled selle aasta jooksul õppinud.
Kas mõtlesid minuga kaasa? Kas said selle pisku põhjal natukenegi ideid? Kui ei, siis võta minuga ühendust ja arutame seda teemat pikemalt, sest need olid ainult mõned mõtted, mida ma siin kirjutises sinuga jagasin. Maailm on suur ja lai ja loodetavasti peagi jälle terve.
*varem kogetu tunne on elamus, mille puhul tajutakse käesolevat kogemust juba varem kogetuna.
Lisainfo:
Jaanika Palm
jaanika.palm@raad.tartu.ee