Praegune eriolukord on sundinud paljud inimesed koduõppele ning on väga tähtis osata oma aega ja vajadusi planeerida. Siit leid viis erinevat mõtet, kuidas kodustes tingimustes enda aega efektiivsemalt planeerida, et kõik vajalik tehtud saaks ja meel oleks jätkuvalt ergas.
1) Koosta päevaplaan
Alusta igat hommikut kindla päevaplaani koostamisega. Samuti pane kirja, kui palju aega tahaksid millelegi kulutada. Päevaplaani võid lisada kohustused, puhkeaja, liikumise ja muud Sinu jaoks olulised tegevused. Plaani koostamiseks võid kasutada näiteks märkmikku, mõnda mobiilirakendust või seinatahvlit. Tegevuste kirjapanemine aitab Sul olla järjel ning vältida asjade kuhjumist. Muidugi on ka hea tunne, kui saad tehtud tegevusi maha kriipsutada.
2) Üks asi korraga
Tegele ühe asjaga korraga. Tuntud tõde on see, et rööprähklemine ei vii kuigi kaugele ja mitmete asjade korraga tegemine ei ole siiski väga efektiivne. Paljud inimesed küll arvavad, et suudavad teha mitut tegevust korraga, kuid tegelikult saavad need tihti hoopis poolikult tehtud. Kui ülesanne tundub mahukas, jaga see väiksemateks osadeks. Niimoodi tegutsedes püsib ka motivatsioon.
3) Kõrvalda tähelepanu hajutajad
Selleks, et asjad tõesti tehtud saaksid, on oluline keskenduda. Sulge välised segajad, nagu näiteks Messenger, Instagram, telekas jms, mis võivad Sinu keskendumist takistada. Mõndadel inimestel aitab vaikne muusika paremini keskenduda, teistele see aga ei sobi. Samuti proovi raskemate ülesannetega tegeleda hommiku poole, sest siis on ajutegevus erksam ning lahendused tulevad kergemalt.
4) Tea oma õpistiili
On hea, kui tead, milline on just Sinule kõige sobivam õppimisstiil. Kas Sa omandad uusi teadmisi kõige paremini auditiivselt, visuaalselt või hoopis kinesteetiliselt? Seda teades saad Sa seda enda kasuks efektiivselt ära kasutada. Testi saad teha näiteks Saaremaa Ühisgümnaasiumi kodulehel: https://www.syg.edu.ee/~peil/opi_oppima/stiili_test.html
5) Leia aega puhkamiseks ja meelistegevuste tegemiseks
Kuna veedame tunde erinevate ekraanide taga, on oluline jätta endale ka aega puhkamiseks ja meelistegevusteks. Tee kindlasti õppimise vahepeale pause: siruta ennast, vaata aknast välja või helista näiteks sõbrale. Kohustuste täitimisel kiida ennast. Päeva lõppedes kirjuta näiteks üles kolm tegevust, mis õnnestusid eriti hästi või asjad, mille eest täna tänulik oled. Samuti leia aega väljas jalutamiseks, jooksmiseks või muudmoodi liikumiseks.
Produktiivset koduõpet ning loodame, et varsti saab jälle kooli tagasi!