Anne noortekeskuses on harva päris vaikseid hetki. Sinna kogunevad noored, kellel on vahel rohkem, vahel vähem motivatsiooni, ent kes otsivad kohta, kus oma ideid katsetada – olgu see siis sündmuste korraldamine, projektides osalemine või lihtsalt omavaheline arutelu elu üle. Just seetõttu tundus loomulik samm osaleda Eesti Avatud Noortekeskuste Ühenduse uues pilootprogrammis, mille kaudu hakati välja andma Ettevõtliku Noortekeskuse kvaliteedimärgist.
Mis see märgis üldse on?
See on nagu teekaart ja kvaliteeditempel ühes – tööriist, mis aitab noortekeskustel teadlikult kujundada keskkonda, kus noored saavad arendada oma ettevõtlikkust, enesejuhtimist ja algatusvõimet. Märgis näitab, et noortekeskus teeb oma tööd läbimõeldult, järjepidevalt ja noorte tulevikku silmas pidades. See pole lihtsalt mingi dokument, mis kaob sahtlisse – see on märk sellest, et keskuses luuakse noortele päriselt võimalusi kasvada ja tegutseda.
Uus algus – osa millestki suuremast
Kui pilootprogramm välja kuulutati, laekus avaldusi 25 noortekeskuselt üle Eesti. Välja valiti 15 keskust – igast maakonnast üks. Lõpuks läbis hindamisprotsessi edukalt 11 keskust. Viietärni taseme saavutas neist vaid neli: Anne, Kuusalu, Märjamaa ja Viljandi Avatud Noortetuba.
“Ettevõtlikkuse suunaga noortekeskusena tundus loogiline kandideerida Ettevõtliku Noortekeskuse pilootprojekti,” ütleb Anne noortekeskuse juhataja Maarja Enumäe. “Oli huvitav olla osa millegi uue loomisest ja samal ajal kaardistada oma keskuse tugevusi ja arengukohti.”
Tartu Noorsootöö Keskuse direktor Margit Kink rõõmustab, et süsteemne töö noorte ettevõtlikkuse arendamisel on saanud väärilise tunnustuse: “Anne noortekeskus on väga hea näide sellest, kuidas järjepidev ja teadlik töö noorsootöös viib tulemuseni. Kvaliteedimärgis ei näita mitte ainult tänast seisu, vaid ka valmisolekut pidevalt areneda. Protsessi käigus on tekkinud ka mitmeid uusi ideid, mida rakendame Tartu Noorsootöö Keskuse üleselt – näiteks vabatahtliku passi loomine noortele, kes on meie tegevustesse panustanud.”
Teekond, mitte sprint
Protsess algas enesehindamisega: noortekeskus analüüsis koos projekti mentoritega oma seniseid tegevusi, mõjusid ja arengukohti. Dokumenteeriti, arutati, seati eesmärke, mida tuleks veel muuta. Koostati aastane ettevõtlikkust toetav tegevusplaan, mis ei jää vaid paberile – sellest saab suunanäitaja terveks aastaks.
“See on meile endile heaks teejuhiks terveks aastaks, mille järgi juba pikemalt ja läbimõeldumalt tegevusi planeerida,” selgitab Maarja. “Lisaks tuli märgisega kaasa ootus, et ettevõtlikkust toetavad tegevused oleksid avalikult kajastatud – see aitab suurendada läbipaistvust. Tegelikult jätkame paljuga, mida oleme juba seni teinud – lihtsalt veidi teadlikumalt!”
Ta rõhutab ka, et Anne noortekeskuse tulemus on tiimitöö vili: “Kogu au ei saa 5-tärni eest ainult Anne noortekeskusele anda – Tartu Noorsootöö Keskuse suur meeskond teeb väga palju ära keskuste üleselt. See on tunnustus kogu TNTK tiimile!”
Noored ei jäänud kõrvale
Protsessis olid olulisel kohal ka noored ise. Ilma nendeta ei oleks see märgis väärt midagi. Nende panus projektidesse, ideede elluviimisse ja keskuse igapäevaellu andis märgisele sisu ja südame. Just nende julgus proovida, eksida ja uuesti alustada ongi ettevõtlikkuse kõige ehedam väljendus. Üks olulisemaid faktoreid 5-tärni saamiseks on maleva aktiiv, kes aitab nõu ja jõuga Tartu Noorte Töömalevat korraldada ja paremaks muuta. Samuti ei tasu unustada noortekeskustes käivaid noori vabatahtlikke, kes aastast-aastasse suursündmuste ja noortekeskuste tegevuste korraldusse panustavad.
Ja mis edasi?
“Veel on vara öelda, kuidas tiitel meid tulevikus mõjutab,” lisab Maarja. “Küll aga tõi see protsess noorema ja vanema sihtrühma keskuste tegevustesse rohkem ühtsust ja ühist fookust. Märgise saamine kinnitas, et teeme igapäevaselt juba palju õigesti, kuid 5-tärni seina peal on ka heaks meeldetuletuseks sellest, et noorte ettevõtlikkust ja omaalgatuslikkust tuleb järjepidevalt toetada.”
Märgisega kaasneb vastutus – mitte lihtsalt säilitada saavutatud tase, vaid pidevalt areneda. Märgis kehtib kolm aastat ja selle uuendamine eeldab uut enesehindamist. Kui meeskond muutub oluliselt, tuleb see läbida varem. Ja kui midagi jääb vajaka, pakub Eesti ANK tuge ja nõustamist, et õigel kursil püsida.
Kutsume sind kaasa!
Kui sa oled noorsootöötaja või noortekeskuse juht, kes mõtleb, kas see kvaliteedimärgis on ka teie jaoks – vastus on “jah”. Mitte selleks, et midagi seinale panna, vaid selleks, et noored saaksid lennata. Anne noortekeskus on valmis oma kogemust jagama ja teisi mentorina toetama.
Ole julge. Ole süsteemne. Ole ettevõtlik. Ja mis kõige tähtsam – lase noortel särada.
Autor: Lisethe Lanno