Ilmatsalu Noortekeskuse juhataja Jaanika Palm vaatab tagasi Ilmatsalu Noortekeskuse esimesele tegevusaastale Tartu Noorsootöö Keskuse koosseisus.
Ilmatsalu Noortekeskusel on traditsiooniks saanud erinevad looduse õppepäevad ja väljasõidud. Ekstreemseid situatsioone said noored kogeda ellujäämise õppepäevadel (oktoober) ning lõkketoitude õppepäevadel (august). Kuna hindama peab ka kodukoha loodust, siis meie esimene looduslaager/õppepäevad toimusid Tartu lähiümbruses ning Ilmatsalu linnurajal. Ilmatsalu linnurada oleme aasta jooksul külastanud erinevate tegevuste ja sündmuste raames kokku ilmselt rohkem kui viieteistkümnel korral. Lisaks erinevatele loodus- ja ellujäämis teemalistele õppepäevadele ja väljasõitudele õppisime Ilmatsalus orienteerumist, katelokis toidu valmistamist, sõlmede tegemist, tegime taaskasutatud materjalist erinevaid esemeid (nt laternad, nagid), istutasime noortekasse söödavaid taimi (nt tomatid, paprikad, till, salatid jm), õppisime tegema tulepulkadega lõket, punusime ellujäämise käevõrusid, rääkisime nii ilmast, loomadest, lindudest, taimedest nii Eestis kui ka kaugemal maadel. Suuremad õppepäevad sai teha tänu ANK projektile „Loodusharidusliku suuna propageerimine“. Õppepäevade toimumisse aitasid noored oma mõtete, nõu ja jõuga kaasa.
Toredaks kogukonna päevaks kujunes Ilmatsalu Noortekeskuse ja Ilmatsalu Huvikeskuse 7. septembril 2019. aastal toimunud Ilmatsalu Perepäev. Noored valmistasid perepäevaks Noortekohvikusse suupisteid ja maiustusi, aitasid valmistada perepäeva silte, suunaviitasid ja erinevaid dekoratsioone. Tagasisidestamisel saime noorte käest palju ideid ka järgmiseks kogukonna perepäevaks.
Meie noortekeskuse tegemised on jõudnud ka teisele poole ookeani. Oktoobri koolivaheajal külastasid Tartu Noorsootöö Keskust ja ka Ilmatsalu Noortekeskust noorsootöötajate töövarjud Brasiiliast ja Peruust (Erasmus+ projekti TED3 raames). Külastasime nendega koos Tartu Loodusmaja ja TÜ Botaanikaaeda. Töövarjud osalesid ka meie ellujäämise õppepäevadel, kus nad kogu programmi tuules ja vihmas meiega koos läbi tegid. Veel praegugi meenutavad nad positiivsete emotsioonidega nii õppepäeva kui ka meie tublisid noori.
Iga koolivaheaeg pakkusime noortele kolmepäevast koolivaheajaprogrammi, millest üks päev kulus alati noorteka traditsiooniliseks mini mitmevõistluseks. Alad olid kõigile võimetekohased ning tehtavad/läbitavad. Näiteks labürindi läbimine, teatevõistlus, salakirja lahendamine, raskuste tõstmine, hüppenööriga hüppamine, mälutreening jne. Esikolmikule jagus auhindu, osalejatele oli alati väike meene. Sama traditsiooni jätkame ka 2020. aastal.
Et Ilmatsalu Noortekeskuse 2020. aasta saaks sama vahva ja tegus, siis korraldame aeg ajalt noortega koosolekuid, ideede kogumist, et mis on need tegevused, mida noored soovivad ka edaspidi teha. Praegu saab öelda, et populaarsed on ööbimisega üritused, väljasõidud, seikluspargid jmt.