Poolteist aastat tagasi loodi Tartu Noorsootöö Keskuse alla kaks uut noortekeskust, mis on suunatud noortele vanuses 7-11. Hellitades said noortekeskused hüüdnimedeks Anneke ja Lilleke, sest asuvad nad just majades, kus ees tegutsesid vanemale sihtgrupile mõeldud Anne ja Lille noortekeskused. Hellitavatest nimetustest on nüüdseks saanud keskuste ametlikud nimed.
Küsitlesime Annekese ja Lillekese noorsootöötajaid Elinat ja Gerdat ning noori Arabellat, Kaide-Ly’d ja Marcust, et rohkem teada saada nende noortekeskuste igapäevaelust.
Elina ja Gerda, miks on nooremale sihtgrupile suunatud noortekeskused erilised?
Elina: Noorema sihtrühma noortekeskused teeb eriliseks loovusele ja liikumisele keskendumine: vähe on päevi, mil ollakse passiivsed ning alati püütakse üheskoos midagi aktiivset ette võtta. Lisaks ka muidugi avatus noorsootöötajate poolt – noortele pakutakse võimalused ise mõtlemiseks ja loomiseks, ilma, et seataks üleliia tingimusi või piire.
Gerda: Ikka noored ise! Ja mu piisavalt lapsemeelsed kolleegid, kes tahavad noortele parimat pakkuda!
Kes on noorema sihtrühma noortekeskuste töötajad?
Elina: Noorema sihtühma noorsootöötajad on loovad ja mängulised. Nad annavad noortele ruumi, et nad saaksid olla nemad ise ning luua keskkonda ja tegevusi, mis paneb neil silmad särama.
Gerda: Noorema sihtrühma töötajad on muidugi multitalendid! Nad panevad end alati oma sihtrühma kingadesse, hoolimata sellest, et lapsepõlv oli 15-20 aastat tagasi. Nad on südamlikud, hoolitsevad ja targad, toetavad noori nende ettevõtmistes ja innustavad neid julgelt mõtlema.
Rääkige mõnest huvitavast/naljakast/toredast seigast, mis noortetoas juhtunud on…
Elina: Esimene tore mälestus on see, kui tegime Lillekese eesruumi seinamaalingut ning kuigi me joonistasime ise kavandi seinale ette ära, olid kõik noored hiljem värvimise ajal väga aktiivsed ja maalisid entusiastlikult koos meiega kaasa – lõpptulemuseks valmis väga vahva ühislooming, mis iseloomustab just Lillekesi.
Teisena tulid eredalt meelde kaks Lillekeses korraldatud ööbimist, mille ajal noored on saanud noortekeskusesse ööseks jääda ning õhtul pikemalt üheskoos aega veeta: see on kõigile noortele väga hästi peale läinud!
Gerda: Olin parasjagu noortetoas ühe tütarlapsega. Ta rääkis mulle, mitu peikat ta sõbrannadel on olnud. Küsin siis, kas tal on ka peigmees ja 10-aastane tüdruk vastab: “Ah, üks töllakas mul oli, aga tead ju küll neid töllakaid!”
Millised on Annekese ja Lillekese tulevikuplaanid?
Elina: Lillekese peamine eesmärk on kaasata rohkem uusi noori. Selleks tahame arendada tugevamat koostööd koolide ja sotsiaalpedagoogidega, et tõsta teadlikkust noortekeskustest ning sellest, missugused võimalused noorel tegelikult noorema sihtrühma noortetoas käies on. Teiseks eesmärgiks on noori veel rohkem julgustada olema aktiivsed ning viima läbi omaalgatusi: näiteks korraldama erinevaid üritusi või kujundama noortetuba just oma põnevate ideede järgi.
Gerda: Meil on küll lubadused antud selleks aastaks, aga minu enda eraldiseisev eesmärk on noori rohkem liikuma saada ning jätkata teaduspõhise hariduse jagamist. Olen pedagoogikat õppinud ja meil olid loengutes päris mitmes aines liikumispausid, sama peaks olema ka töökohal. Numbrid on üsna hirmutavad, kui vaadata otsa faktile, et täna tavaliseks muutunud 2-3 liikumistundi nädalas on selgelt liiga vähe ja noor inimene võiks olla aktiivne 60 minutit päevas. Mul on väga hea meel, et kehalise kasvatuse ainekava muutus vähem numbritele orienteerituks ning esikohale tõsteti spordi tegemisest saadav heaolu. Sain sellest osa tudengina Tartu Ülikooli sporditeaduste majas, kui analüüsisime ainekavas toimuvaid muutuseid. Seetõttu tunnengi ilmselt suuremat vastutust toetada kooli õpilaste liikumisharjumustesse panustamist.
Arabella (10), Kaide-Ly (12) ja Marcus (11), mida kasulikku noortekeskuses käimine teile andnud on?
Arabella: Noortekeskuses käimine on kõige rohkem andnud uusi teadmisi ja kogemusi, näiteks olen õppinud siin palju uusi sõnu ja käelisi tegevusi. Siin on iga päev huvitav, toimuvad erinevad tegevused ja teistega koos tekivad igasugused põnevad ideed.
Kaide-Ly: Mulle on õpetanud teiste lastega ilusti läbisaamist ja, kuidas teistelt viisakalt küsida, mitte niisama nende asju võtta.
Marcus: Mulle on ka noortekas käimine õpetanud kuidas suhelda ja teistega paremini läbi saada. Ja, et kuidas mitte vägivallaga asju lahendada, vaid hoopis sõnadega.
Miks te üldse noortekeskuses käite?
Arabella: Põhiliselt Angela, Liisu ja Elina pärast!
Kaide-Ly: Sest siin on lahedad noorsootöötajad ja kui sa küsid midagi, siis nad vastavad kohe sõbralikult ja nad aitavad õppimisega ning siin saab omaalgatusi teha. Näiteks koos teistega süüa teha.
Marcus: Sest siin saab mängida, meisterdada… Noortekas on lahe koht. Ja siin Annekeses on ronimistuba, kus vahepeal käia saab.
Rääkige mõnest huvitavast/naljakast/toredast seigast, mis noortetoas juhtunud on…
Arabella: Ägedatest kogemustest tuleb mulle esimesena meelde õmblema ja traageldama õppimine. Ja muidugi ka kokandusklubid, me teeme siin koos nii huvitavaid sööke: igasuguseid küpsiseid, muffineid ja koogikesi ning soolastest toitudest lasanjet, erinevaid pastasid. Lahe mälestus on ka sellest, kui noortetuppa tulid Nintendod ja kõik lapsed läksid nende saabumisest tormi.
Kaide-Ly: Mulle tuleb esimesena kohe meelde see, kui käisime koos Lillekestega Elvas väljasõidul. See oli ööbimisega ja me käisime ujumas, tsillisime niisama ja matkasime ümber järve. See oli väga lahe väljasõit.
Marcus: Ma ei oska kohe kirjeldadagi… Kõik väljas käimised, meisterdamised. Suvel käisime näiteks siin lähedal mänguväljakul koos.
Varasemalt tegutsesid Tartu linnas nooremale sihtgrupile lastekeskused, kuid 2021. aasta sügisel selgus, et lastekeskustest saab osa vähe noori ning need ei ole sihtrühmale piisavalt kättesaadavad. Toona põhjendas Tartu linnavalitsuse noorsootöövaldkonna juht Helen Siska ümberkorraldust järgmiselt: “Noorsootöö kvaliteedi tõstmiseks ja noorte mitmekülgseks toetamiseks oli mõttekas tuua senised lastekeskused juba tegutsevate noortekeskuste juurde. Lähtusime tervikust, et pakkuda lastele ja noortele paremat teenust.”. Seega oli ümberkorralduste eesmärk tagada noortele teenuse kättesaadavus ning koht, kus pärast kooli koos sõpradega käia, saada vajalikku tuge ning võimalust mitmekülgselt areneda.
Annekese noortekeskus asub Anne noortekeskuse (Uus 56, Tartu) teisel korrusel, sissepääs E-korpuse uksest. Lillekese noortekeskus asub Lille noortekeskuse (Lille 9, Tartu) esimesel korrusel. Mõlemad noortekeskused on avatud esmaspäevast reedeni ajavahemikus 12-18.
Liitu ka Annekese ja Lillekese Facebooki grupiga SIIN.
Lisainfo noortekeskuste juhatajalt:
Keitli Ainson
+372 5854 4046
Keitli.Ainson@tartu.ee