Kooliaasta algus võib olla põnev, aga ka veidi ärevust tekitav. Uued õppeained, uued õpetajad ja võib-olla ka uued klassikaaslased – kõigeks selleks tasub end hästi ette valmistada. Siin on seitse mõtet, kuidas teha algav kooliaasta enda jaoks võimalikult edukaks ja meeldivaks.
Sea endale eesmärgid
Enne kui kooli lähed, mõtle läbi, mida soovid sel aastal saavutada. See võib olla seotud õpitulemustega, hobidega või enesearenguga. Eesmärkide seadmine aitab sul keskenduda ja annab motivatsiooni pingutada. Hea mõte on valmistada ka erinevatest piltidest aktraktiivne visioonitahvel, et seda siis aeg-ajalt piiluda.
Võta aega kohanemiseks ja puhkamiseks
Esimesed nädalad koolis võivad olla intensiivsed, kuna pead kohanema uue rütmiga. Võta aega, et harjuda, ja ära liialt muretse, kui kõik ei suju kohe alguses täiuslikult. Annad endale aega ja leia ka hetki puhkamiseks ning tee vabal ajal just neid tegevusi mis sind laevad ja taastavad.
Loo rahulik õpikeskkond
Kodune õpikeskkond mängib suurt rolli selles, kuidas sa koolitöid teed. Loo endale rahulik ja mugav koht, kus saad segamatult õppida. Proovi erinevaid õpistrateegiaid, nagu mõistekaartide tegemine, konspektide koostamine või grupitööd. Õpistrateegiate arendamine aitab sul materjali paremini omandada ja kontrolltöödest paremini valmistuda. Õpi endale ka pause tegema – näiteks 25 minutit keskendunud tööd ja seejärel 5 minutit pausi. Selline lähenemine aitab vältida läbipõlemist ja hoiab mõtte värskena.
Pööra tähelepanu tervisele
Hea füüsiline ja vaimne tervis on eduka kooliaasta alus. Söö tervislikult, maga piisavalt, leia aega liikumiseks ja lähedastega koos olemiseks. Samuti on Tartu Noorsootöö Keskuses olemas tasuta nõustaja ja noorsootöötajad, kes vajadusel kuulavad ja aitavad, kui peaksid seda vajama.
Ole aktiivne
Kool ei pea tähendama ainult tunde ja kodutöid. Võta võimalusel osa koolivälistest tegevustest, olgu see siis sport, muusika, kunst või mõni huviring. See aitab leida uusi sõpru, arendada erinevaid oskusi ja muuta koolielu palju huvitavamaks. Samuti on olemas noortekeskused, kus võimalik osaleda erinevates vabaaja tegevustes ja leida sõpru.
Suhtle avatud meelega
Suhtlemine on väga oluline. Ole sõbralik ja avatud uutele tutvustele. Hea suhtlusoskusega suudad lahendada konflikte ja leida toetust, kui seda vajad. Samuti on hea mõte leida endale õppimissõber, kellega koos õppida ja kodutöid teha. Koos õppimine võib olla palju motiveerivam kui üksi.
Ole enda vastu lahke
Oluline on meeles pidada, et kõik ei lähe alati täpselt nii, nagu me soovime, ja see on täiesti normaalne. Ole enda vastu lahke ja mõista, et ebaõnnestumised ja raskused on osa õppimisest ja kasvamisest. Kui midagi ei õnnestu, ära süüdista ennast liialt – võta seda kui võimalust õppida ja areneda. Kõige tähtsam on säilitada positiivne suhtumine ja liikuda edasi, teades, et iga väljakutse teeb Sind tugevamaks.
Kooliaasta algus võib tunduda veidi hirmutav, aga kui võtad need nõuanded arvesse, oled valmis igasugusteks väljakutseteks. Edukat ja toredat kooliaastat!
Artikli autor Kristina Kraani