Kuigi lauamängud on ka muidu ajatult populaarsed meie noorte seas, siis on Tartu vihmane suvi Ilmatsalu noortekeskuses algatanud lauamängude maratoni. Traditsiooniline lauamäng seisab kui suhtlemise majakas ja laste kognitiivse arengu allikas. Lauamängude eelised ulatuvad kaugemale lihtsast meelelahutusest pakkudes hulgaliselt eeliseid, mis aitavad kaasa lapse kasvule.
Isegi kõige lihtsamad mängud nagu Halli Cups ja Dobble aitavad noortel mängijatel ära tunda värve, loendada kujundeid ja arendada käe-silma koordinatsiooni, kui nad liigutavad topse mööda lauda. Vanematele lastele võivad eriti kasulikud olla strateegiamängud. Nagu noorteka lemmik Rummy, mis aitab arendada aju eesmisi sagaraid, mis vastutavad täidesaatvate funktsioonide nagu planeerimine, organiseerimine ja otsuste tegemine eest.
Lauamängude mängimine võib oluliselt parandada ka lapse keeleoskusi. Mängud, mis nõuavad mängijatelt lugemist, õigekirja või sõnavara laiendamist nagu Alias, võivad olla eriti abiks vastumeelsetele lugejatele või neile, kes võitlevad keelekunstidega. Lisaks pakuvad lauamängud nagu Äsk platvormi lastele vestlusteks, parandades nende suhtlusoskusi ja võimaldades neil harjutada oma mõtete ja ideede väljendamist. Lauamängud loovad võimalusi sotsiaalseks suhtluseks, mis on oluline laste sotsiaalse arengu jaoks. Need julgustavad aega sõprade keskel ja tugevdavad sidemeid, kui noored mängivad ja suhtlevad koos. See ühine kogemus võib soodustada kuuluvustunnet ja emotsionaalset lähedust.
Lauamängud ei ole ainult lõbu; need on ka väärtuslike eluõppetundide allikad. Need õpetavad lastele meeskonnatööd, kannatlikkust ja kuidas võita ja kaotada väärikalt. Mängu tõusude ja mõõnade kaudu õpivad lapsed, et õnn võib igal hetkel muutuda, valmistades neid ette elu ettearvamatuseks. Eri vajadustega lapsed leiavad sageli lauamängud atraktiivsetena just nende struktureeritud olemuse ja selgete reeglite tõttu. See aitab neuro atüüpilisel noorel lõdvestuda ja tunda end kaasatuna sotsiaalsetesse tegevustesse, pakkudes saavutustunnet ja naudingut.
Lauamängudel võivad olla ka hariduslikud eelised, aidates lastel tunda numbreid, arendada kirjaoskuseid ja üldteadmisi. Näiteks on meil tänu rahvuslikele lauamängudele Ilmatsalus mitu geograafia spetsialisti, kes paneksid minu kunagise geograafia õpetaja silmad särama. Noored võivad õppida ka palju ajaloo, looduse ja teaduse kohta lõbusal ja kaasahaaraval viisil, muutes õppimise kohustuse asemel hoopis rõõmuks.
Kokkuvõttes on lauamängud lastele tõeline kogemuslik aare. Need pakuvad pausi digitaalsest maailmast ja platvormi õppimiseks, arenguks ja sõprussidemeteks. Kui lapsed navigeerivad lauamängude väljakutsete ja strateegiate maailma, omandavad nad oskusi, mis teenivad neid hästi kogu elu. Nii et järgmine kord, kui kaalute kas sõidutada oma kallis noor kaugele Ilmatsallu, pidage meeles, et lihtne lauamäng võib pakkuda palju enamat kui lihtsalt meelelahutust – see võib olla teie lapse arengu vahend ja kallihinnaliste mälestuste allikas.
Autor: Krõõt Lõbus, Ilmatsalu kogukonna noorsootöötaja