Minecraft, sõna mida lääne maailmas on kuulnud peaaegu iga laps ja lapsevanem. Varem mõtlesin alati, et ei saa sellest fenomenist üldse aru. Mäng on ju nii ruuduline ja nad ei tee seal mitte midagi! Samas kõik minu videomänge mängivad tuttavad ütlesid, et kui ma seda ainult prooviks siis see mäng on just minu maitsele loodud. Nüüd, kus töötan noortekeskuses ja puutun tihti kokku minecraftiga, mis on oma loomult liivakastimäng, olen hakkanud fenomeni palju paremini mõistma ja ka ise mängima. Selle avatud olemus ja loovad võimalused teevad sellest rohkem kui lihtsalt mängu; see on võimas hariduslik tööriist ja kanvas piiramatuks loominguks.
Minecraft võimaldab lastel ehitada ja kujundada oma virtuaalseid maailmu. See vabadus julgustab loovust ja kujutlusvõimet, kuna lapsed saavad ehitada kõike alates lihtsatest majadest kuni keerukate linnade, struktuuride ja automaatsete mehanismideni. Minecraft võib äratada huvi teaduse, tehnoloogia, arhitektuuri ja matemaatika (STEM) vastu. Mängu mehhanismid hõlmavad põhilisi inseneri- ja programmeerimiskontseptsioone ning on olemas isegi hariduslikud versioonid, nagu Minecraft: Education Edition, mida välismaal kasutatakse klassiruumides matemaatika ja ajaloo õpetamiseks.
Mängu plokipõhine ehitussüsteem on sarnane digitaalsete Legodega, või 3D modelleerimisega, mida õpitakse kunsti akadeemiates, pakkudes lõputuid võimalusi loovaks eneseväljenduseks. Minecrafti 3D-maailmas navigeerimine aitab lastel arendada ruumilist teadlikkust ja mõtlemist. Nad õpivad visualiseerima ja manipuleerima objektidega virtuaalses ruumis, mis võib parandada nende arusaamist geomeetriast ja ruumilisusest.
Mängu ellujäämisrežiim nõuab mängijatelt ressursside kogumist, tööriistade valmistamist ja varjualuste ehitamist. Need ülesanded hõlmavad kriitilist mõtlemist ja probleemide lahendamist, kuna lapsed peavad välja mõtlema, kuidas ressursse tõhusalt kasutada ja oma tegevusi planeerida. Parim osa selle juures on juhiste peaaegu täielik puudumine. Vastuse saad alles siis kui oled midagi suutnud meisterdada või kokku panna, siis tuleb saavutuse teade, mis tunnustab sinu avastust.
Minecrafti saab mängida ka mitmekesi korraga, kus lapsed saavad sõpradega koostööd teha, et projekte ehitada või väljakutseid täita. See soodustab suhtlemisoskuste arengut, kuna mängijad peavad jagama üksteisega plaane ja juhiseid, et saavutada ühiseid eesmärke. See on lõbus viis lastel õppida koostöö, kompromisside ja juhendamise tähtsust.
Ühesõnaga, on kerge vähendada millegi funktsionaalsust ja õpetlikku potensiaali sellega, et kutsume seda mänguks või, oh õudust, videomänguks. Minecrafti erilisus peitubki tema lihtsuses. Ja mängu kandilisuses ilmnebki kunst ja ilu. Ärgem peljakem laste huvi videomängu vastu. Mine sa tea võibolla innustab minecraft teda arhitektiks saama.
https://funtech.co.uk/latest/does-minecraft-make-you-smarter
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10400419.2019.1594524?journalCode=hcrj20
Artikli autor Krõõt Lõbus