Mida teed Sina Sulle antud taskurahaga? Kuidas planeerid sünnipäevaks või tähtpäevaks saadud raha kasutamist?
Kas oled ehk Sinagi mõelnud, kuidas pere poolt antud taskuraha just kõige tõhusamalt kasutada saaksid?
Siin on Sulle mõned mõtted, kuidas oma raha ise juhtida saad:
- Mõtle ostud hoolikalt läbi, enne kui midagi osta otsustad
Olles saanud kätte kas kindla summa päevaks, nädalaks või kuuks ajaks, tekib ehk sisemusse rõõm raha saamisest ja võimalusest seda enda tarbeks ära kulutada.
Sellegipoolest soovitame enne ostu mõned küsimused läbi mõelda : 1) Kas järgnev ost on VAJALIK? 2) Kui pikaks ajaks peab mulle sellest rahaks jätkuma? 3) Mida saaksin selle rahaga VEEL TEHA (selle ostu asemel)?
Kui küsimustele vastused leitud, saad ehk selgemini aru, mille jaoks ja kui palju tahad ja saad oma raha kulutada.
2. Sea endale eesmärk/eesmärgid – kogu raha kindla eesmärgi nimel
Võib juhtuda, et on keerukas niisama oma rahast osa kõrvale panna. Siis tuleb appi eesmärkide seadmine. Küsi endalt, mille jaoks sooviksin oma raha koguda?
On sul unistus osta enda raha eest endale uued kõrvaklapid, telefon või hoopis rula?
Eesmärgid ei pea olema väga suured – ehk soovid endale lubada hoopis uusi pintsleid, uut märkmikku või lauamängu?
Olgu eesmärk väike, suur või keskmine – eesmärgi seadmine on juba pool võitu ja viib Sind Sinu eesmärgi täitmisele sammu lähemale. Kirjuta eesmärk või eesmärgid endale nähtavale kohale ning seejärel jääb vaid üle vaadata üle oma rahaga ümberkäimine ja saadki hakata eesmärgi poole raha koguma!
3. Säästa mingi osa saadud rahast
Tulevikus, või praegugi, kui oled töölepinguga tööl, võetakse Sulle makstavast palgast maha erinevad maksud (töötuskindlustusmaks, tulumaks, kogumispension). Mis oleks, kui arvestad enda taskurahast samamoodi mingi protsendi jagu raha kõrvale, nagu tulevikus riik sinu palgaga teeb? Mida saaksid sellest õppida ja kui palju säästaksid päevas, nädalas või kuus, raha?
Võid luua endale ka teise väljakutse – kui palju raha peaksin kõrvale panema, et x (pane siia oma kuupäev) kuupäevaks kogun kokku x (pane siia summa) summa.
See raha võib olla Sinu säästupuhver ehk kogutud raha ootamatusteks, või teine variant – olla kogumisfond, millest Sa Sinu enda määratud ajaks raha ei puutu. Võid üllatuda, milliseks kogujaks võid osutuda!
4. Uuri oma perelt Digikassa ja kogumishoiuse kohta
Omad sa pangakaarti, millega taskuraha või muud raha kasutad? Erinevates pankades pakutakse võimalust koguda oma raha pangas. Digikassa on võimalus koguda raha nii, et täiseurost puudu olevad sendid saadetakse Sinu Digikassasse või Sulle loodud kogumishoiusesse.
Näide: kui ostad näiteks poest kommipaki, summas 1.59 (Drako hapud kommid), kantakse 2 eurost puudujäävad sendid (antud juhul 0.41 senti), sinu Digikassasse või kogumishoiusele.
Kogumishoius on koht pangas, kuhu saad oma kogutud raha kõrvale panna või alustada sinna raha kogumist.
Digikassat või kogumishoiust kasutades ei pea sa ise tegema muud kui jälgima, kuidas raha kõrvale koguneb. Need teenused on ka TASUTA ning kogutud raha saab igal ajal kasutusse võtta.
Kokkuvõte mõtetest, kuidas oma raha juhtida:
- Mõtle hoolikalt läbi, enne kui midagi ostad.
- Sea endale eesmärk/eesmärgid – kogu raha kindla eesmärgi nimel
- Säästa mingi osa saadud rahast
- Uuri oma perelt Digikassa ja kogumishoiuse kohta
Anne noortekeskuses toimub igal kolmapäeval ettevõtlusklubi, mille raames puudutatakse erinevaid olulisi teemasid karjääri ja rahaga seonduvatel teemadel – alates taskurahast kuni investeerimiseni.
Tule ja võta ka sina klubi tegevustest osa!
Kasutatud allikad:
https://pood.kalev.eu/tootekategooria/kommid/