Eriolukorra puhul kolisid Tartu(maa) noortekeskused internetti
Asutused on suletud ja avalike kogunemiste vältimiseks on väljas kõikvõimalikud sildid, mis suunavad inimesi koju. Kus siis noorsootöötajad oma tööd teevad? Lühike vastus kõlab: Internetis. Noorsootöö jätkub ka eriolukorra ajal, selleks puhuks on Discord’i serveris avatud Tartu e-noortekeskus.
Noorsootöötajad teevad alati oma tööd seal, kus noored on. Nutika noorsootöö mõiste võib tunduda olukorrast tingitud, kuid tegelikult pole see midagi uut. Mainitud e-noorsootöö „ei ole omaette tegevus või meetod, vaid selle abil saavad noored ja noorsootöötajad seniste kogemuste baasil, uusi seoseid otsides ning uusi vahendeid kasutades luua innovaatilisi lahendusi,” nagu on kirjas Eesti Noorsootöö Keskuse kodulehel.
Õpetus ja meelelahutus
Ilmatsalu Noortekeskuse nutikatesse tegevustesse aprillis mahtus nii õpetust kui meelelahutust. 16. aprillil rääkisime taaskasutuse olulisusest. Noortekeskuse juhataja Jaanika Palm koondas kokku vastutustundliku ja keskkonnateadliku informatsiooni ning juhendas kujundatud piltide ja videograafika abil riidekoti meisterdamist. Korduvkasutatav riidekott on poekotiks eelistatuim variant. Seda ei väida üksnes mõned hipsterid, vaid prügimajandusega tegelevad ettevõtted nagu Ragn-Sells. 17. aprillil rääkisime tervislikust toitumisest. Interaktiivse graafika abil kaasas meie välisvabatahtlik Ana Dvalashvili üle kolmekümne noore, kes said pisut targemaks toitumise alal. Teema polnud noorsootöötaja väljamõeldis, vaid noorte endi idee aktsioonile eelnenud nädalast. Noorte kaasamine ja nendelt ideede küsimine ning seejärel ühine elluviimine on noorsootöö üks aluspõhimõtteid. 22. aprillil näitas noorsootöötaja Rando-Kristen Kangro noortele virtuaalmatka raames Järvselja ürgmetsa. See aktsioon toimus YouTube’i ja Instagram STORY-keskkonnas, kus osalejad võisid näha üle 360 aastast kuningamändi, vaadelda üle 40 m kõrguvaid kuuski ning tunnistada oma silmaga Eesti kõrgeimat arukaske (34,2 m). Matk toimus mängulisel ja kaasahaaraval moel, kus noorte digipädevused paranesid ja teadlikkus kodumaisest loodusest kasvas ning loodetavasti inspireeris see virtuaalmatk osalejaid tulevikus isegi Järvseljale minema.
Ekraani tagant loodusesse
Kindlasti ei ole nutika noorsöö põhimõtteks naelutada noored jäädavalt arvutise või muusse nutiseadmesse. Teadvustades kui palju noored virtuaalkeskkondades aega veedavad ning eriolukorrast tulenevalt käivad ekraani vahendusel lausa koolis ja trennis, püüame innustada noori pidevalt liikuma ning oma kodukoha lähistel märkama midagi, mis tavaolukorras kahe silma vahele jäänud. Virtuaalmatkaga käis näiteks kaasas teemaviide #hoiantervist ja üleskutse end pildistada looduse keskel oma kodukandis. Laekus koguni viie noore fotod.
Paralleelselt eelmainitule toimusid kultuuripädevust parandavad aktsioonid ülestõusmispühadel (seda nii lääne- kui idakiriku kalendri järgi). Aprilli alguses kuulutasime välja noorteka tunnuslause konkursi. Meieni laekus seitse ideed ja võidukaks osutus Martin Lillevere pakutud idee “loodusega noortekas”. Tema pakutud slogan tabab nii asukoha eripärasid kui ka Ilmatsalu noorsootöö fookussuunda, milleks on loodus.
On kolm kanalit, mille kaudu saad võtta meiega ühendust ning hoida oma silm peal meie tegemistel. Need on Facebook’is grupp “Tähtvere”, Instagram’i kanal @ilmatsalunoortekeskus ja Discord’i server, mille lingi leiad noortekeskuse Instagram’i profiililt. Discord on kasutajasõbralik ning brauseripõhine programm. Nagu kõikjal sotsiaalmeedias on ka sellel platvormil oma reeglid, mis tagavad küberturavalisuse. Lisaks platvormi enda reeglitele on ka noortekeskusel oma kodukord, mis mõlemad on kohustuslik lugemine kõigile, kes meie serveriga liituvad. Kohtumiseni (loodusega) noortekas!
Rando-Kristen Kangro
Ilmatsalu Noortekeskuse noorsootöö spetsialist