Suvevaheaeg on noortele hea võimalus uute kogemuste saamiseks ning taskuraha teenimiseks. Kui soovid selleks suveks endale põnevat ja meelepärast tööd leida, võiksid ettevalmistustega alustada juba nüüd.
Esmalt tasuks välja mõelda missugused tööd sulle sobivad ning huvi pakuvad. Üks võimalus selleks on teha Tripodi test: https://www.tripod.ee/?invite=14667, mis kuvab sinu vastuste põhjal sulle sobivaimad ametid. Lisaks mõtle läbi millised on sinu enda huvid ja tugevad küljed – võib-olla on sul hoopis mõni äge hobi, millega saaksid endale lisaraha teenida. Vajadusel pöördu töötukassa karjääriinfospetsialistide poole, kellelt saab küsida nõu nii kohapeal, kui ka telefoni- ja internetiteel. Lisaks karjäärivalikute tegemisele aitavad nad kandideerimisdokumentide koostamisel, kui ka töökoha leidmisel.
Enne tööle kandideerimist vaata üle oma kandideerimisdokumendid, nagu näiteks CV ja motivatsioonikiri. Nende kirjutamise kohta leiad internetist palju õpetusi – muuhulgas on pikk selgitus nende koostamise kohta olemas Töötukassa ja Teeviida kodulehekülgedel. CV ja motivatsioonikiri võiksid peegeldada sinu tugevusi ja motivatsiooni soovitud töökohas töötamiseks. Ära unusta ka endast pilti lisada, sest pilt mängib suurt rolli sinu esmamulje loomisel. Miks mitte teha enda tutvustamiseks hoopis üks vahva enesetutvustusvideo, mis jääb kindlasti tööandjale silma?
Kui sul on selge, kuhu sooviksid suveks tööle minna, siis kirjuta tööandjale kiri. Tihtipeale otsivad tööandjad suvisteks puhkusteks asendajaid ning palkavad just noori nendeks perioodideks endale appi. Tööandjatele otse meilile kirjutades või helistades on sul suurem võimalus valituks osutuda. Üks võimalus on ka töötada suvises töömalevas. Malev pakub lisaks töökogemusele ka kvaliteetset vaba aja veetmise võimalust väljaspool tööaega. Üldiselt korraldab iga omavalitsus enda noortele malevaid, näiteks Tartus saab kaasa lüüa Tartu noorte töömalevas.
Juhul, kui sinu eesmärk ei ole ainult raha teenimine, vaid ka kogemuste omandamine, siis Töötukassa leheküljel on ka erinevaid vabatahtliku töö võimalusi. Vabatahtlikuna kogukonda panustamine annab sulle hindamatu kogemuse tulevikuks.
Kui on käes töölepingute sõlmimise aeg, siis tutvu kindlasti enda õiguste ja kohustustega. Töölepingute kohta leiad rohkem infot Tööelu portaalist. Ära unusta pärast töökogemuse saamist seda enda CV-sse lisada. Reflekteeri saadud teadmisi ja oskusi ning mõtle, kuidas saaksid neid tulevikus kasutada. Võib-olla saab just selle suve põnevast töökogemusest sinu uus karjäär!
Kasulikke linke noorele tööotsijale:
Lisainfo:
Margit Kink
Anne noortekeskuse juhataja
margit.kink@raad.tartu.ee