Mida tähendab ellujäämine looduses? Kas on sul matkale minnes pakitud ellujäämiskarp? Aga oled sa mõelnud, et ellu tuleb jääda ka siis kui lumetorm on halvanud elu linnades … Kuidas sa siis toimid, kui pole vett, kütet, elektrit ja ka poed on kinni?
Ilmatsalu Noortekeskus pakub võimalust klassidele loodushariduse ja ellujäämise õppimist mitteformaalsel viisil. Läbi praktiliste oskuste õpitakse tundma matkatarkusi, loodust, looduses käitumist ja üleelamist. Samuti on oluline teada kuidas jääda linnas ellu, kui oled jäänud lumetormi kätte, kui on ära elekter, pole vett jmt.
Tunni teemad on üles ehitatud lähtuvalt aastaajast ning eelnevate õpetega omandatud kogemustest. On teemad, mis puudutavad ainult matkatarkusi – nt seljakoti pakkimine, topograafiaõpe maastikul, sh kaardi lugemise oskus. On teemad, millega noored omandavad teadmisi looduses üleelamise kohta ning käsitsema erinevaid matkal vajaminevaid tööriistu. On teemad, mis käsitlevad ainult linnas kriisi korral ellujäämist. Siinjuures on oluline ka meeskonnatöö oskus.
Võimalusel toimuvad tegevused Ilmatsalu linnurajal, kus liigutakse topograafilist kaarti kasutades. Läbides kaardil tähistatud punkte ning sooritades seal ülesandeid. Selleks tuleb arvestada 5 tundi, et jõuaks läbida raja ning sooritada ka ülesanded. Raja edukalt läbinud noortele sertifikaat, et noor on omandanud teadmised, kogemused ning oskused. Lühemalt saab tegevusi teha Ilmatsalu noortekeskuse välialal.
Varasemalt läbi viidud töötoad näitavad, et vähestel noortel on kogemusi tööriistade (kirves, saag, nuga) käsitsemisel ning puuduvad teadmised ja oskused looduses toimetulekul. Töötubade läbiviimisel seljatame need hirmud ja omandame palju uusi oskusi ja teadmisi. Lisaks toome välja kui oluline on meeskonnatöö oskus.
Osaleja vanus 7-19.a. Grupi suurus 15-22 noort.
Registreeru töötuppa: jaanika.palm@raad.tartu.ee